Powrót do poprzedniej strony

Jan Młochowski syn Gabriela ur. 27-12-1896 r. w Warszawie

Ojciec z zawodu stolarz, matka krawcowa. Życiorys Jana Młochowskiego zam. w Warszawie przy ul. Żniwna 2. Urzęd. Państ. Wytw. Uzbr. (napisany własnoręcznie) Urodzony w Warszawie 8.01.1898 r. (W innych dokumentach data urodzenia jest 27-12-1896) Z 7 klasy szkoły handlowo-realnej T. Niklewskiego wstąpiłem do Legionów Polskich 3.2.1917 r. skąd odesłano mnie do kadry 3 p.p. L.P. w Zegrzu do 11 komp. W czasie przysięgi byłem w 3 kursie wyszkolenia, dowódcą kursu był p. mjr Udałowski. Nie przysięgając byłem zwolniony z wojska. Po przyjeździe do Warszawy byłem prześladowany przez policję niemiecką, wyjechałem na Wołyń gdzie wstąpiłem do lekkiej jazdy rtm. Jaworskiego przebywając powstanie Wołyńskie. W 1919 r. w styczniu przydzielony do pociągu pancernego L.4 "Hallerczyk" byłem w obronie Śląska Cieszyńskiego, w walkach z Ukraińcami na linii Włodzimierz Woł., Kowel, Hołoby, Pereska i Łuck. Po odkomenderowaniu poc. panc. na pogotowie Górnośląskie, byłem na jesień 1919 r. w I powstaniu Górnośląskiem. W 1920 r. byłem w ofensywie i odwrocie z pod Kijowa na linii Zmerynka, Sławuta, Ożenin, Zdołbunow i Równo gdzie poc. panc. L4 został rozbity, po przedarciu się przez linię bolszewicką i po zameldowaniu się w kadrze zostałem przydzielony do poc. panc. L16 "Mściciel" gdzie byłem w obronie Warszawy pod Tłuszczem. Po odkomenderowaniu poc. panc. pod Lublin gdzie brałem udział w walkach pod Zamościem linii Krasnystaw - Zawadów - Zamość - Koniuchy po przesłaniu poc. panc. pod Brześć Lit. - Linowo gdzie zostały zakończone operacje wojenne. W 1921 r. poc. panc. L16 "Mściciel" został odkomenderowany na pogotowie Górnośląskie z postojem w Noworadomsku skąd brałem udział w III Powstaniu Górnośląskim od 2 maja do ukończenia powstania w Grupie Północnej w pociągu pancernym L 8 "Górnik" pod Szymiszowem, Strzelcami, Rozmienką, Wosowską, Zawadzki i Labandem. Po przyjściu z powstania zwolniony z Wojska w sierpniu 1921 r. w szarży sierżanta i nagrodzony następującymi odznakami:

  1. Krzyż Walecznych
  2. Krzyż Walecznych i Zasługi Górnośląski I kl.
  3. Medal za wojnę 1918 - 1921 r.
  4. Medal "Dziesięciolecia"
  5. Orlęta
  6. Gwiazda Przemyśla I kl.
  7. Śląsk Cieszyński
  8. 2 p. Saperów Kolejowych
  9. Pociąg pancerny L4 "Hallerczyk"
  10. Pociąg pancerny L16 "Mściciel"
  11. Medal za obronę Przemyśla I kl.
  12. Medal Polska Swemu Obrońcy
  13. Francuski Czarnej Gwiazdy
  14. Kawalerski Estoński Krzyż Oficerski Czerwonego Krzyża.
    Uzasadnienie do wniosku sporządzonego w Siedlcach dnia 16 stycznia 1921 r. na odznaczenie sierżanta oddziału K. M. Jana Młochowskiego Krzyżem Walecznych. W czasie obrony przyczółka mostowego na Narwi za st. Łapy, (20.VII. 1920 r.) Sierżant Młochowski, odpierając jeden z ataków nieprzyjaciela na przeprawę przez rzekę Narew, krępowany wymiarami wieży pancernej, wyniósł na dach jednego z wozów swój K.M. i zmusił do milczenia w pojedynku ogniowym dwa K.M. nieprzyjaciela wysunięte na południowy skraj wsi Ugowo, a wspierające ogniem skośnym działania swej piechoty. Strzelanie z odkrytej pozycji utrudniał sierżantowi Młochowskiemu ogień nieprzyjacielskiej artylerii. Sierżant Młochowski w ciągu swej służby na pociągu dał z siebie typ odważnego, nie liczącego się z niebezpieczeństwem żołnierza fanatycznie przekonanego co do pierwszeństwa swej broni (K.M.)

    W czasie II wojny światowej Jan Młochowski walczył jako ppor Armii Krajowej ps. Belina. Razem z synem Jerzym byli żołnierzami Dyonu Motorowego obszaru Warszawa. W Powstaniu Warszawskim walczyli na Starym Mieście. Odznaczeni:

  15. Krzyżem Walecznych,
  16. Krzyżem Partyzanckim,
  17. Warszawskim Krzyżem Powstańczym,
  18. Krzyżem Armii Krajowej
  19. Medalem Wojska.

    Kilka zdjęć Jana Młochowskiego z wojska.


    Celem powiększenia zdjęcia należy je kliknąć

    Hołoby 1919 r. - Pociąg pancerny L.4 Hallerczyk Obrona Śląska Cieszyńskiego (Jan Młochowski piąty w II rzędzie od lewej strony)
    Hołoby 1919 r. - Pociąg pancerny L.4 Hallerczyk Sierżanci pancerni (Jan Młochowski czwarty od lewej strony)
    Hołoby 1919 r. - Pociąg pancerny L.4 Hallerczyk Oddział szturmowy z karabinami maszynowymi (Jan Młochowski w drugim oknie pociągu od lewej strony w chełmie)
    Ząbkowice 1919 r. - Pociąg pancerny L.4 Hallerczyk W oczekiwaniu na gen. Hallera (Jan Młochowski szósty w II rzędzie od prawej)
    Jan Młochowski w II rzędzie trzeci od lewej strony
    1921 r. - Pociąg pancerny L.16 Mściciel Szef Kampanii Weber i Jan Młochowski (z prawej strony)
    Swej ukochanej Oleńce ofiaruje swą podobiznę ku wiecznej pamięci - Jaśko - 13 kwietnia 1921 r. - Jan i Wiktor Młochowscy
    Powrót z Zakopanego na Cyrhlę - 1939 r. (Jan Młochowski pierwszy od prawej)
    Przed GISZ-em - 8 maja 1939 r. (Jan Młochowski drugi od lewej strony)
    Warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie - 1965 r.
    Zaświadczenie repatriacyjne
    Przyznanie odznaczenia
    Legitymacja odznaczenia
    Legitymacja b. jeńca wojennego
    Dyplom
    Dyplom Odznaki "Orlęta"
    Opinia dowódcy
    Nadanie Francuskiego Orderu
    Zaświadczenie
    Dokumenty różne

    Zmarł 26-07-1983 r. Mieszkał w Warszawie ul. Żniwna 2